پرش لینک ها

مهاجرت تحصیلی به رومانی

مهاجرت تحصیلی به رومانی

مزایای تحصیل در رومانی

تحصیل در کشورهای اروپایی دیگر یک رویا و هدف دور از دسترس نیست. اگر شما هم به دنبال تحصیل در اروپا و دانشگاه های معتبر هستید، بهترین گزینه کشور رومانی است. با تحصیل در این دانشگاه ها، شما علاوه بر دستیابی به مدارج علمی بالا، بهره مندی از خدمات و تجهیزات مدرن و نوین آموزشی، مدرکی معتبر دریافت خواهید کرد که نه تنها در کشور های عضو اتحادیه اروپا، بلکه در کشور های مطرح جهان از اعتبار ویژه ای برخوردار است.

 

موقعیت جغرافیایی رومانی

کشور رومانی با مرکزیت بخارست در قاره اروپا واقع شده است . موقعیت جغرافیایی کشور رومانی ، در جنوب شرقی اروپا می باشد . همسایگان کشور رومانی ، از شرق با  کشئر های مولداوی و اوکراین ، از غرب با کشورهای  صربستان و مجارستان و از جنوب با کشورهای بلغارستان هم مرز میباشد  . کشور رومانی  در اتحادیه اروپا قرار گرفته است و شنگن است .

زبان رسمی و زبان رایج در کشور رومانی ، زبان رومانیایی می باشد که دارای ریشه لاتین و از هم خانواده های زبان ایتالیایی میباشد . مساحت کشور رومانی ۲۳۸٫۳۹۱ کیلومتر مربع می باشد و  از نظر جایگاه در رتبه ۹ در اتحادیه اروپا را به خود اختصاص داده است . کشور رومانی هفتمین کشور از نظر جمعیت در اتحادیه اروپا می باشد و جمعیت در حدود ۱۶٫۹۴ میلیون نفر را دارا است . در مجموع ۳۱۴۹ کیلومتر از مرزهای این کشور با سایر همسایگان است. واحد پول رایج در کشور رومانی  لئو می باشد .دین مردم کشور رومانی  اکثریت گرایش به  دین مسیحیت  و شاخه ارتدکس را دارا میباشند.

 

هزینه تحصیل و زندگی در رومانی

عمده ترین دغدغه کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند، هزینه های تحصیل و اقامت در کشور مقصد است. کشور رومانی در مقایسه با سایر کشور های اروپایی هزینه زندگی و تحصیلی کمتری را شامل می شود. در واقع شما با کمترین هزینه ممکن، علاوه بر تحصیل در یک دانشگاه معتبر، زندگی در یک کشور اروپایی با خدمات رفاهی عالی را تجربه خواهید کرد. پس یکی از دلایلی که ما رومانی را به جای کشور های مطرحی همچون آلمان یا ایتالیا برای تحصیل پیشنهاد می کنیم، پایین بودن شهریه دانشگاه ها و هزینه های زندگی مانند اجاره مسکن، خوراک، حمل و نقل و…. است.

با توجه به مطالعات و تجربیات به دست آمده ، کشور رومانی از سطح بالای علمی و رفاهی و هزینه های مناسب برای زندگی دارا میباشد . البته میانگین هزینه ها منوط میشود به انتخاب فرد که کدام  شهر را برای تحصیل و زندگی انتخاب کند . اما در کل پس از مهاجرت به رومانی اکثر دانشگاها با توجه به مخارج دانشجویی سعی در این را کرده اند که از طریق دفاتر مسکن خود به دانشجویان کمک کنند و بعد از ثبت نام خود دانشگاه با کمک این دفاتر بهترین و مقرون به صرفه ترین مساکن را به دانشجویان معرفی میکند ، البته این موضوع هم شایان ذکر است که بسیاری از دانشگاها دارای خوابگاه و مراکز رفاهی برای اقامت برای دانشجویان میباشد ، و علاوه بر امکان اجاره خانه و یا خوابگاه دانشجویی، دیده شده که بعضی از دانشجویان در ماه های اول ورود به دانشگاه  ترجیح داده اند که با خانواده های رومانی اقامت داشته باشند که به این روش به اصطلاح اقامت در منزل میگویند . بسیاری از دانشگاها حتی افرادی تحت عنوان افسر مسئول برای کمک به دانشجویان برای سکنی و اجاره خانه دارند تا کار دانشجویان راحت شود و این افسران آن ها را کمک کنند .

میانگین هزینه زندگی در کشور رومانی حتی در شهرهای بزرگتر مثل بخارست  بین بازه ۵۰۰-۴۰۰ یورو است .

در باب هزینه تحصیل و زندگی در رومانی؛ انواع خانه های مختلف اعم از یونیت، آپارتمان  ویلا  و یا استودیو یعنی بدون اتاق خواب میباشد که اجاره هر کدام متفاوت است و البته استودیو از همه ارزانتر میباشد و همچنین بعضی خانه ها که دارای چندین اتاق خواب میباشد دان

شجویان میتوانند این خانه ها را به صورت اشتراکی با دیگر دانشجویان  با هزینه ماهیانه ۳۰۰-۱۵۰ یورو اجاره کرده و کمتر هزینه کنند.

 

 

هزینه خوراک در کشور رومانی :

پس از اقامت در رومانی در کشور رومانی مانند اکثر کشورهای دیگر فروشگاهای زنجیره ای بسیاری همچون فوشگاع رفاه و شهروند در کشور خودمان وجود دارد که افراد و دانشجویان میتوانند از این فروشگاها با قیمتی پایینتر خرید کنند . در کل هزینه خوراک در یک ماه بر هر نفر بازه ۱۰۰-۵۰ یورو میباشد .

برای مثال قیمت چند مواد خوراکی در کشور رومانی به شرح ذیل میباشد:

یک کیلو برنج : ۲۰۰ یورو

یک کیلو ماهی : ۳۰۰ یورو

یک کیلو گوشت : ۵۰۰ یورو

یک کیلو مرغ : ۴۰۰ یورو

۳۰ عدد تخم مرغ : ۳۰۰ یورو

۱ لیتر شیر : ۶۰ یورو

پنیر و کره : هر کدام ۲۰۰ یورو

ماست : ۱۰۰ یورو

غلات : ۲۰۰ یورو

انواع میوه بین بازه : ۸۰ تا ۱۲۰ یورو

آب معدنی : ۵۰ یورو

 

هزینه حمل و نقل در کشور رومانی :

پیرو هزینه تحصیل و زندگی در رومانی، در کشور رومانی وسایل نقلیه اعم از اتوبوس ، مترو و تاکسی که به نسب هزینه های حمل و نقل عمومی خوب میباشد . افراد برای استفاده از مترو و اتوبوس مانند سایر کشور ها باید بلیط تهیه نمایند که هزینه بلیط برای مترو و اتوبوس : ۵۰ یورو میباشد .

اگر شخصی بخواهد از ماشین شخصی در کشور رومانی استفاده نماید هزینه بین بازه ۱۰۰-۱۵۰ یورو ماهیانه هزینه دارد که شامل بنزین . هزینه سرویس و رجیستری میباشد .

 

 

هزینه های داخلی خانه در کشور رومانی :

شامل آب و برق و گاز و تلفن میباشد که البته هزینه آب از همه پایین تر میباشد و معمولا هزینه های آب و برق و گاز و تلفن در کشور مانند کشور خودمان به صورت قبض است و باشد ماهیانه پرداخت شود و هزینه ها بین بازه ۳۰-۱۵ یورو برای گاز و برق میباشد و هزینه برای تلفن ماهیانه ۷ یورو میباشد. هزینه اینترنت در کشور رومانی ماهیانه ۱۵ یورو میباشد .

 

هزینه تحصیل در کشور رومانی :

رشته تحصیلی کارشناسی،
کارشناسی ارشد (یورو / سال)
،

دکترا (یورو / سال)

دوره زبان رومانیایی ۱۹۸۰ – ۲۷۰۰ ۱۹۸۰ – ۲۷۰۰
مهندسی زراعت،
آموزش علوم، ریاضیات و ورزش
۲۴۳۰ – ۲۷۰۰ * ۲۶۱۰ – ۲۹۰۰ *
معماری ۳۱۵۰ – ۳۵۰۰ ۳۳۳۰ – ۳۷۰۰
مطالعات اجتماعی، روانشناسی، اقتصاد ۱۹۸۰ – ۲۲۰۰ ۲۱۶۰ – ۲۴۰۰
پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی،
دامپزشکی و غیره
۳۲۰۰ – ۵۰۰۰ * ۳۸۰۰ – ۷۰۰۰ *
موسیقی و هنرهای ۳۷۸۰ – ۴۲۰۰ ۳۹۶۰ – ۴۴۰۰
تفسیر موسیقی، تئاتر ۶۷۵۰ – ۷۵۰۰ ۶۹۳۰ – ۷۷۰۰
فیلم ۸۵۵۰ – ۹۵۰۰ ۸۷۳۰ – ۹۷۰۰

شهریه دانشگاه در رومانی برای اکثر رشته ها  ۲۰۰۰-۵۰۰۰ یورو /  درسال متفاوت است، البته بسته به دانشکده، و میزان ورود دانشجویان بین المللی در هر سال تغییر میکتد.

 

دانش آموزانی که هنوز ویزایشان صادر نشده و به تحصیل در رومانی می پردازند باید شهریه را در یک قسط قبل از درخواست ویزا برای سال اول و هر سال از سال دوم پرداخت نمایند.  دانش آموزانی که ویزای دانشجویی رومانیایی لازم ندارند ، آنها می توانند  یک (یک بار در سال)، دو (در هر ترم) یا سه (سه ماهه) به صورت  اقساط پرداخت نمایند.

 

مدارک لازم برای اخذ ویزا رومانی

 

 • دریافت گواهی سلامت پزشکی
 • درخواست ویزا از طریق اداره مهاجرت
 • ارائه قرارداد محل سکونت
 • کپی نامه پذیرش وزارت آموزش و پرورش رومانی
 • ارائه مدارک بیمه درمانی (افراد بالای 26 سال)
 • ارائه صورت حساب‌های بانکی برای اثبات تمکن مالی
 • ارائه رسید مالیات‌های پرداخت شده
 • دو عکس با ابعاد پاسپورتی

 

محبوبیت رومانی

دلایل زیادی برای محبوبیت و افزایش تقاضا جهت تحصیل در رومانی وجود دارد. مهم ترین این مزایا عبارتند از:

 • وجود معتبر ترین دانشگاه ها در رومانی
  دولت کشور رومانی توجه به خصوصی به بخش آموزش عالی دارد. تجهیزات آموزشی جدید، اساتید با سابقه علمی بالا، خدمات آموزشی، ارائه مقالات علمی و پژوهش های دانشجویی و… از مواردی هستند که باعث افزایش اعتبار دانشگاه های رومانی بین سایر دانشگاه های اروپایی شده اند. علاوه بر این ها، مدرک تحصیلی دانشگاهی در رومانی اعتبار زیادی داشته و در حدود ۷۷ کشور دنیا معتبر به حساب می آید.

امکان اقامت راحت تر و دریافت ویزای شینگن
با توجه به اینکه کشور رومانی عضو کشور های اتحادیه اروپا و پیمان شینگن است، شما می توانید با ویزای این کشور به کشور های دیگر اروپایی سفر کرده و ویزای شینگن را نیز اخذ کنید.

 

 • عدم نیاز به مدرک آیلتس و تافل برای مهاجرت تحصیلی
  جهت تحصیل در کشور رومانی، هیچ گونه اجباری برای داشتن مدرک زبان انگلیسی وجود ندارد. تنها کافی است که به زبان رسمی این کشور مسلط بوده و با حداقل ترین سطح در خصوص زبان انگلیسی به تحصیل بپردازید.

 

 • امکان اشتغال به کار بعد از تحصیل
  با توجه به پایین بودن نرخ بیکاری در کشور رومانی و وجود زمینه های شغلی متعدد در این کشور، می توان تضمین کرد که شما بعد از فارغ التحصیلی بتوانید یک شغل مناسب و با درآمد خوب پیدا کنید.

 

 • امکان اخذ بورسیه تحصیلی
  تمامی دانشجویان داخلی و بین المللی که قصد تحصیل در دانشگاه های رومانی را دارند، در صورت بهره مند شدن از شرایط بورسیه می توانند در یک دوره مشخص از پرداخت هزینه های تحصیلی معاف شوند. همچنین در برخی از انواع بورسیه به دانشجویان کمک هزینه هایی به صورت ماهانه نیز داده می شود. برای ثبت نام در آزمون های استعداد درخشان و بورسیه های دانشگاه ها هیچ هزینه ای نمی پردازید. علاوه بر موارد فوق، دانشجویان خارجی و مهاجری که از بورسیه تحصیلی برخوردار شده اند، می توانند اقامت رایگانی در رومانی داشته باشند.

 

انواع ویزا رومانی

این مقاله  در مورد انواع ویزا رومانی است. در این بخش به طور کامل به این موضوع خواهیم پرداخت. باید بگوییم در رومانی، مجموعه ‌ای از انواع ویزا ها وجود دارد؛ که بسته به هدف سفر، مدت زمان اقامت و شرایط خاص، انتخاب می ‌شوند. توجه داشته باشید که با کسب آگاهی کامل در باره انواع ویزا می توانید؛ راحت ترین مسیر را به این منظور طی کنید. انواع ویزا شرایط خاص خود را دارد؛ از طرف دیگر مزیت ها و معایب مختص به خود را نیز دارند. برای همین هم این مورد یعنی دانستن در مورد انواع ویزا دارای اهمیت است. در زیر، به برخی از انواع رایج ویزا های رومانی اشاره می ‌کنم:

ویزای توریستی

یکی از انواع ویزا که می توان با کمک آن به رومانی مهاجرت کرد؛ ویزا توریستی است. این ویزا برای گردشگری این کشور بپردازید.

 ویزای کاری

ویزا کاری هم یکی دیگر از انواع ویزا رومانی است. این نوع ویزا برای افرادی است که قصد کار در رومانی را دارند. این ویزا معمولاً برای مدت طولانی‌ تری صادر می ‌شود؛ و شما می‌ توانید در یک شرکت یا سازمان رومانی کار کنید. برای اخذ این ویزا لازم است تخصص خاصی داشته باشید. اگر این ویژگی را دارید می توانید اینگونه به رومانی مهاجرت نمایید. ویزا کاری از نظر سختی در رده میانی قرار می گیرد. و اگر شرایط استفاده از آن را دارید می توانید به ساده ترین شکل ممکن به این کشور مهاجرت کنید.

ویزای دانشجویی

یکی دیگر از انواع ویزا رومانی، ویزا دانشجویی است. این ویزا برای افرادی است؛ که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌ ها یا موسسات آموزشی رومانی را دارند. با این ویزا، شما می ‌توانید به عنوان دانشجو در رومانی درس بخوانید و اقامت کنید. ویزا دانشجویی یکی از بهترین شیوه ها برای مهاجرت به رومانی است؛ که مزیت های بی شماری دارد. برای اقدام به مهاجرت تحصیلی به می توانید؛ روی کمک رویزا گروپ حساب کنید. رویزا گروپ به صورت تخصصی بر روی مهاجرت تحصیلی کار می کند. که می توانید از مزایای آن بهره مند شوید. این موارد برای ویزای تحصیلی رومانی لازم الاجرا است.

ویزای درمانی

یکی دیگر از انواع ویزا رومانی، ویزا درمانی است. ویزا درمانی برای کسانی که دچار بیماری هستند مناسب است. این ویزا برای افرادی است که نیاز به درمان یا مراقبت پزشکی در رومانی دارند. با این ویزا، شما می ‌توانید به یک مرکز درمانی معتبر در رومانی مراجعه کنید. البته حتما می دانید که ایران در حوزه درمانی جز برترین کشور ها در جهان است. و اگر به علت درمان می خواهید به این کشور مهاجرت کنید؛ توصیه می کنیم پیش از آن به مراکز درمانی کشور خودمان مراجعه کنید. اینگونه با هزینه کم تر اقدام به درمان خواهید کرد.

 ویزای تجاری

روش دیگری که می توان به وسیله آن به رومانی مهاجرت کرد؛ ویزا تجاری است. این ویزا برای افرادی است که قصد برقراری تجارت و سرمایه‌ گذاری در رومانی را دارند. با این ویزا، شما می‌ توانید به عنوان تاجر و کارآفرین در رومانی فعالیت کنید. ویزا تجاری نیاز به پشتوانه مالی قوی دارد. و باید دارای توان مالی بالایی باشید؛ تا بتوانید به وسیله آن به این کشور مهاجرت کنید. اگر مقدمات لازم به این منظور را دارید می توانید؛ با استفاده از ویزا تجاری به کشور رومانی مهاجرت کنید. و از مزایای این اقدام بهره مند شوید.

ویزای خانواده

ویزای خانواده رومانی برای اعضای خانواده افرادی است؛ که در حال حاضر در رومانی اقامت دارند و می‌ خواهند؛ خانواده ‌شان نیز به آن ‌جا بپیوندد. این ویزا به اعضای خانواده اصلی شامل همسر و فرزندان تحت 18 سال اعطا می ‌شود. در صورتی که خانواده شما در رومانی زندگی می‌کنند، می‌توانید برای پیوستن به آنان ویزای اتحاد خانوادگی رومانی را دریافت نمایید. برای این که بتوانید به خانواده خود ملحق شوید، یک نفر باید حامی مالی شود. این حامی مالی باید شهروند رومانی یا اتحادیه اروپا باشد یا از اتحادیه اروپا مجوز ICT داشته باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پیام بگذارید