پرش لینک ها
Untitled 1

آزمونtolc

آزمون‌های ورودی به دانشگاه‌های ایتالیا:( آزمونtolc)

آزمون‌های ورودی به دانشگاه‌های ایتالیا از پیش‌شرط‌های اصلی اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور است. دانشجویان موظف هستند در آزمون‌های ورودی به دانشگاه‌های ایتالیا شرکت کنند تا اجازه ورود به دانشگاه را داشته باشند. امروزه تحصیل در ایتالیا به دلیل هزینه‌های پایین تحصیل نسبت به سایر کشورهای اروپایی، امکان اخذ بورسیه تحصیلی در تمامی مقاطع و همچنین امکان تحصیل به زبان انگلیسی؛ به مقصد محبوب برای بسیاری از دانشجویان خارجی از جمله ایرانیان تبدیل شده است.

انواع آزمون tolc:

برای ورود به سایر رشته‌های کارشناسی در ایتالیا، آزمونهای تولک  برگزار می‌شود؛ از میان این موارد، سه آزمون TOLC-E، TOLC-I و TOLC-F، علاوه بر زبان ایتالیایی، به زبان انگلیسی هم برگزار می‌شود.اما توجه داشته باشید اگر هدف شما برای مهاجرت تحصیلی پزشکی است باید آزمون imat بدهید که در مقاله ای دیگر کامل به آن میپردازیم .

انواع آزمونهای تولک از این قرارند:

۱. TOLC-F: برای رشته‌های داروسازی. (انگلیسی و ایتالیایی)

۲. TOLC-E: جهت تحصیل در رشته‌های اقتصاد، مدیریت و بازرگانی. (انگلیسی و ایتالیایی)

۳. TOLC-I: جهت تحصیل در رشته‌های فنی مهندسی، عمران و کامپیوتر. (انگلیسی و ایتالیایی)

۴. TOLC-EMD: برای ورود به رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی برگزار می‌شود. تفاوت این امتحان با آزمون آی مت (IMAT) این است که فقط به زبان ایتالیایی برگزار می‌شود. (در حالی که آیمت به انگلیسی نیز برگزار می‌شود.)

در ادامه، بقیه موارد آزمون تولک که به نامشان اشاره می‌شود، مانند تولک-ای‌ام‌دی، فقط به ایتالیایی برگزار می‌شوند.

۵. TOLC-VET: برای ورود به رشته‌های دامپزشکی از علاقه‌مندان گرفته می‌شود.

۶. TOLC-SU: امتحانی است که به زبان ایتالیایی از علاقه‌مندان به تحصیل در رشته‌های هنر گرفته می‌شود.

۷. TOLC-S: این امتحان مخصوص کسانی است که می‌خواهند در رشته‌های مربوط به محیط‌زیست تحصیل کنند.

۸. TOLC-PSI: تولیک-پی‌اس‌آی از داوطلبان تحصیل روانشناسی در ایتالیا گرفته می‌شود.

. TOLC-AV :9 این امتحان هم به زبان ایتالیایی از کسانی گرفته می‌شود که می‌خواهند در مراکز دانشگاهی ایتالیا، کشاورزی بخوانند.

۱۰. TOLC-VET: از افرادی گرفته می‌شود که می‌خواهند برای تحصیل در رشته کارشناسی دامپزشکی، راهیِ ایتالیا شوند.

 

Untitled 1

 

ببینید! بهتر است همین اول‌کاری تکلیف یک موضوع مهم را مشخص کنیم؛ آن هم اینکه ورود به دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع کارشناسی، بدون پشت‌سر گذاشتن آزمون ورودی دانشگاه های ایتالیا، امکان‌پذیر نیست! پس تحصیل بدون آزمون در این کشور را فراموش کنید. چنین اتفاقی صحت ندارد!

البته گاهی پیش آمده که برایمان از تحصیل بدون آزمون در ایتالیا حرف زده‌اند. خوب قصه چه بوده؟ اینکه برخی از دانشگاه‌های ایتالیا، از یک آزمون سراسری پیروی نمی‌کنند؛ مثلا ممکن است یک دانشگاه برای جذب دانشجو، اصلا نتیجه آزمون سراسری را ملاک قرار ندهد؛

منتها این به‌معنی تحصیل بدون آزمون نیست! چون در سمت دیگر ماجرا، همان دانشگاه حتما یک آزمون ورودی اختصاصی یا مصاحبه اسکایپی خواهد داشت. پس در هر حال اوضاع ما را ارزیابی می‌کند و توانایی‌های علمی‌مان را محک می‌زند؛ بنابراین می‌بینیم در این وضعیت هم، خبری از تحصیل بدون آزمون نیست؛ فقط جنس امتحان فرق می‌کند!

 دانشگاه‌های ایتالیا چند نوع آزمون ورودی دارند؟

به‌صورت کلی، دو نوع:

  1. آزمون IMAT که برای رشته‌های پزشکی‌ست؛
  2. آزمون TOLC که کاربردهای مختلفی دارد.

آزمون آنلاین تولک ایتالیا یا همان TOLC (با نام کامل Test Online CISIA)، یکی از دو نوع آزمون ورودی دانشگاه های ایتالیاست که نتیجۀ نهایی آن، معیار ورود به تعدادی از رشته‌های دانشگاهی این کشور است؛ البته برای اینکه در برخی از بهترین دانشگاه‌های ایتالیا درس بخوانیم، نیازی به این آزمون نداریم؛ منتها در سایر دانشگاه‌ها، مدرک تولک از آن مدارک مهم است!

با این وجود، نیازی به نگرانی نیست! چون مباحث آزمون TOLC پیچیدگی خاصی ندارند. فقط کافی‌ست یک برنامه‌ریزی درست داشته باشیم تا بشود آنچه که باید. البته! باید این را هم بدانیم که سوالات آزمون تولک به‌صورت تصادفی انتخاب می‌شوند؛ پس برگۀ امتحانی هیچ دو نفری شبیه به هم نیست؛ منتها از لحاظ سطح دشواری سوالات، همۀ آن‌ها یا یک چهارچوب مشخص انتخاب می‌شوند.

اما نکتۀ خوش‌حال‌کننده دربارۀ آزمون تولک چیست؟ اینکه قبل‌ها، این آزمون را فقط به‌زبان ایتالیایی برگزار می‌کردند؛ اما تقریبا از سال 2018 بود که مسئولین ایتالیا تصمیم گرفتند زبان انگلیسی را هم به زبان‌های امتحانی این آزمون اضافه کنند.

 

مشخصات آزمون tolc

نام آزمون: آزمون تولک (TOLC)

شیوه برگزاری آزمون:به صورت آنلاین

زبان آزمون :ایتالیایی،انگلیسی

دفعات برگزاری آزمون :ماهی چند بار

تعداد دفعات مجاز برای شرکت در آزمون:سه بار در سال

مناسب برای : متقاضیان رشته‌های مدیریت، حقوق، اقتصاد، مهندسی و داروسازی و…

قالب آزمون TOLC-I :سوالات تولک آی در چهار بخش اصلی ارائه می‌شود.

پرسش‌های ارائه‌شده برای هر داوطلب متفاوت است. چهار بخش اصلی تولک-آی عبارت‌اند از:

ریاضیات (۲۰ سوال)، منطق (۱۰ سوال)، درک مطلب (۱۰ سوال)، شیمی و علوم پایه (۱۰ سوال).

درواقع، این امتحان ۵۰ سوال دارد که شرکت‌کنندگان باید در ۱۱۰ دقیقه به آن‌ها پاسخ دهند. شایان ذکر است که در آزمون‌های تولک هر پاسخ مثبت یک امتیاز و هر پاسخ منفی ۰.۲۵ نمره منفی دارد.

 

منابع آزمون تولک آی  ایتالیا

تولک-آی علاوه بر زبان ایتالیایی، به انگلیسی هم برگزار می‌شود؛ البته شرکت‌کنندگان می‌توانند به یکی از این دو زبان در امتحان شرکت کنند. به هر حال باتوجه‌به بین‌المللی بودن این آزمون و مسئله مهارت‌ها زبانی برای شرکت در آن، دوره‌ها و کلاس‌های متفاوتی برای آماده‌سازی متقاضیان برگزار می‌شود.

در این کلاس‌ها، مطالب درسی مربوط به ریاضیات، علوم پایه و سایر سرفصل‌های امتحانی، به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. افرادی که سطح زبانشان در حد متوسط آزمون آیلتس باشد و سرفصل‌های درسی مربوطه را خوانده باشند، می‌توانند در آزمون نمره مناسبی بگیرند.

 

Untitled 2

 

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا

دانشجویانی که قصد دارند به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های ایتالیا تحصیل کنند، باید یکی از مدارک زبان زیر را ارائه بدهند:

مدرک زبان انگلیسی

حداقل نمره مورد نیاز

آیلتس IELTS

۶ تا ۶.۵

تافل TOEFL

٧٨ تا ۹۰

اف سی ای FCE

١۶٩

تولیمو TOLIMO

۶٠٩

دانشجویانی که قصد دارند به زبان ایتالیایی در دانشگاه‌های ایتالیا تحصیل کنند، باید یکی از مدارک زبان زیر را ارائه بدهند:

مدرک زبان ایتالیایی

مدرک زبان چلی CELI

مدرک زبان چیلز CILS

گواهینامه صلاحیت عمومی در زبان خارجی ایتالیایی (IT) Roma tre it

گواهی زبان PLIDA (progetto lingua italiana dante alighieri)

اطلاعات مربوط به مدارک زبان ایتالیایی مورد نیاز دانشگاه‌های ایتالیا

حداقل سطح دانش زبان مورد نیاز برای این مدارک، b٢ است.

 

معرفی کلی آزمون ها :

3 نوع آزمون تولک هست که در بین ایرانیان رواج بیشتری دارد که به طور کلی در ادامه ی مطلب بهشان میپردازیم.

  • آزمون تولک I (تولک آی): رشته هوافضا و علوم مهندسی.
  • آزمون تولک E (تولک ای): رشته‌های مدیریت، اقتصاد و حقوق.
  • آزمون تولک F (تولک اف): رشته داروسازی.

آزمون tolc i

اگر در میان رویاپردازی‌های شبانه‌تان، گریزی هم به رویای تحصیل مهندسی در ایتالیا می‌زنید، احتمالا دیر یا زود با آزمون تولک I دست‌وپنجه نرم خواهید کرد! این آزمون که به آزمون تولک مهندسی هم معروف است، تنها برای رشته‌های علوم مهندسی و هوافضا طراحی شده.

F

مباحث امتحانی‌اش چیست؟ ریاضی، علوم، منطق و درک مطلب. البته علاوه بر این چهار مبحث، بخشی را هم برای ارزیابی دانش زبان انگلیسی طراحی کرده‌اند.

مدت‌زمان پاسخگویی به سوالات آزمون تولک I چقدر است؟ چهار مبحث اصلی، جمعا 110 دقیقه وقت دارند؛ اما با در نظر گرفتن 15 دقیقه‌ای که به سوالات زبان اختصاص پیدا می‌کند، مدت‌زمان پاسخگویی به آزمون تولک جمعا به 125 دقیقه می‌رسد.

شیوۀ محاسبۀ نمراتش به چه صورت است؟ این‌طور که هر پاسخ صحیح یک امتیاز مثبت و هر پاسخ غلط 0.25 امتیاز منفی دارد. سوالات بی‌پاسخ هم که تکلیفشان معلوم است؛ امتیازی ندارند.

هر کدام از مباحث امتحان تولک آی چند سوال دارند؟ در جدول پایین مشاهده می‌کنید.

مباحث آزمون تولک I

تعداد سوالات

مدت‌زمان پاسخگویی

ریاضیات

20 سوال

50 دقیقه

منطق

10 سوال

20 دقیقه

علوم

10 سوال

20 دقیقه

درک مطلب

10 سوال

20 دقیقه

دانش زبان انگلیسی

30 سوال

15 دقیقه

مجموعا

80 سوال

125 دقیقه

آزمون tolc E

اگر دوست دارید رشتۀ حقوق، اقتصاد یا مدیریت را در دانشگاه‌های ایتالیا دنبال کنید، معرفی می‌کنیم: این شما و این، آزمون تولک E!

E

آیا سخت است؟ اگر نسبت به کنکور ایران می‌گویید، مسلما خیر! منتها می‌دانید دیگر! به هر حال این هم یک نوع آزمون است؛ پس برای برای موفقیت در آن، باید سه مبحث «ریاضیات، منطق و درک مطلب» را به‌خوبی مطالعه کنید.

ضمنا نگران زمان پاسخگویی به سوالات هم نباشید؛ چون برای سه مبحثی که روی‌هم‌رفته 36 سوال دارند، 90 دقیقه وقت در نظر گرفته‌اند. تازه برای 30 سوال زبان انگلیسی هم، 15 دقیقۀ دیگر دارید؛ یعنی 105 دقیقه برای 66 سوال. چه اتفاقی بهتر از این؟!

راجع‌به نتیجۀ نهایی آزمون تولک E هم بد نیست بدانید مانند تولک آی، به یک شیوه محاسبه می‌شود؛ یعنی هر سوال درست یک نمرۀ مثبت و هر سوال غلط 0.25 نمرۀ منفی دارد. پس سوالات بی‌پاسخ چه؟ هیچ نمره‌ای ندارند.

 در آخر بیایید نگاه دقیق‌تری به جزئیات آزمون تولک ای بیندازیم:

مباحث آزمون تولک E

تعداد سوالات

مدت‌زمان پاسخگویی

ریاضیات

13 سوال

30 دقیقه

منطق

13 سوال

30 دقیقه

درک مطلب

10 سوال

30 دقیقه

دانش زبان انگلیسی

30 سوال

15 دقیقه

مجموعا

66 سوال

105 دقیقه

آزمون tolc F

نوبتی هم باشد، نوبت رشتۀ پرطرفدار داروسازی است؛ پس به‌گوش باشید؛ که اگر می‌خواهید در ایتالیا داروسازی بخوانید، باید اول آزمون تولک F را پشت‌سر بگذارید!

I

حالا ساختار این آزمون به چه صورت است؟ از پنج مبحث تخصصی و یک بخش مرتبط با دانش انگلیسی تشکیل شده است. آن پنج مبحث عبارت‌اند از: زیست‌شناسی، شیمی، ریاضیات، فیزیک و منطق.

مدت‌زمان برگزاری آزمون چقدر است؟ برخلاف آزمون‌های تولک ای و آی، تولک اف زمان کمتری دارد. دلیلش هم واضح است: رقابت بالا! یعنی به‌خاطر متقاضیان زیاد داروسازی در ایتالیا، چگونگی برگزاری آزمون هم با دیگر انواع تولک تفاوت دارد و کمی سخت‌تر است.

با این حال، باز هم جای نگرانی نیست! همین‌قدر بدانید که با داشتن منابع آزمون تولک داروسازی، درصد موفقیتتان به‌طرز چشمگیری افزایش خواهد یافت.

راجع‌به راه محاسبۀ نمره‌اش هم که دیگر نگوییم! مانند دو آزمون قبلی، پاسخ صحیح 1 امتیاز مثبت دارد و پاسخ غلط 0.25 نمره منفی. سوالات بی‌پاسخ هم امتیازی ندارند.

ریزجزئیات آزمون تولک F را در ادامه مشاهده می‌کنید.

مباحث آزمون تولک F

تعداد سوالات

مدت‌زمان پاسخگویی

زیست‌شناسی

15 سوال

20 دقیقه

شیمی

15 سوال

20 دقیقه

ریاضیات

7 سوال

12 دقیقه

فیزیک

7 سوال

12 دقیقه

منطق

6 سوال

8 دقیقه

دانش زبان انگلیسی

30 سوال

15 دقیقه

مجموعا

80 سوال

87 دقیقه

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه ی مهاجرت به عمان و دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

پیام بگذارید