پرش لینک ها

لیست دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت

لیست دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت هر سال در حال تغییر است و طبق این لیست جدید در مورد دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه تغییراتی به وجود آمده و 6 دانشگاه به لیست اضافه شده است.

مورد تایید بودن به این دلیل است که دانش آموزانی که برای تحصیل به خارج از کشور می روند بعد از اتمام تحصیل بتوانند به کشور خود برگرند و بتوانند کسب و کار خود را به راه بیندازند.

اطلاعیه 19 بهمن 99 (2022-2021)

جمعا 15 دانشگاه در سال 2022 در ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران معرفی شده اند، که مدارکشان توسط ایران پذیرفته خواهد شد:

1. دانشگاه آنکارا ( Ankara Universit) _ دولتی ، آنکارا
2. دانشگاه آتاترک ارزروم ( Ataturk university) _ دولتی ، ارزروم
3. دانشگاه اگه ازمیر (Ege university) _ دولتی ، ازمیر
4. دانشگاه حاجت تپه ( Hacettepe university) _ دولتی ، آنکارا
5. دانشگاه دوکوز ایلول (Dokuz Eylül University) _ دولتی ، ازمیر
6. دانشگاه استانبول (Istanbul University) _ دولتی ، استانبول
7. دانشگاه کوچ ( Koc University) _ خصوصی ، استانبول
8. دانشگاه قاضی ( Gazi University ) _ دولتی ، آنکارا
9. دانشگاه کاتب چلبی ازمیر( Izmir Katip Celebi University ) _ دولتی ، ازمیر
10. دانشگاه باهچه شهیر (Bahçeşehir University) _ خصوصی ، استانبول
11. دانشگاه باشکنت (Başkent University) _ خصوصی ، آنکارا
12. دانشگاه یدی تپه (Yeditepe University) _ خصوصی ، استانبول
13. دانشگاه مارمارا (Marmara University) _ دولتی ، استانبول
14. دانشگاه اوندوکوز مایس (Ondokuz Mayis University) دولتی ، سامسون
15. دانشگاه آجه بادام (Acıbadem University) _ خصوصی ، استانبول

دانشگاه ترکیه

 

دانشگاه آنکارا

یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه که در پایتخت ترکیه واقع شده است، دانشگاه آنکارا می باشد، این دانشگاه چهارمین دانشگاه برتر ترکیه و اولین دانشگاه دولتی در لیست دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت می باشد، برای پذیرفته شدن در دانشگاه آنکارا کسب حداقل نمره 50 در آزمون یوس الزامی می باشد. این دانشگاه بیش از 64 هزار دانشجو در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری دارد.زبان تحصیل در دانشگاه آنکارا ترکی و انگلیسی است.

7444 دانشجوی مقطع کاردانی در 48 رشته  و 35715 دانشجو مقطع کارشناسی در 113 رشته، در دانشگاه آنکارا تحصیل می‌کنند. دانشگاه آنکارا  1873 نفر هیأت علمی دارد که شامل 1196 استاد، 295 دانشیار و  292 استاد یار می‌شود.این دانشگاه در حال حاضر 14 دانشکده، 7 مدرسه،12 موسسه، 3 مدرسه فنی‌حرفه­‌ای و ١ دانشکده هنرهای زیبا دارد. رنکینگ جهانی QS دانشگاه این دانشگاه 1021 تا 1400 می باشد.

دانشگاه آتاتورک ارزروم

دانشگاه آتاتورک در سال 1957در شهر ارزروم ترکیه تاسیس شد.این دانشگاه یکی از اولین و ارجح ترین گزینه ها برای متقاضیان ایرانی و همچنین یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ترکیه است که در شهر ارزروم در شرق ترکیه واقع شده است. شهر ارزروم تاریخ و فرهنگ چند هزارساله مردمان ترکیه را در خود جای داده است و مدرسه های تاریخی بسیاری در آن وجود دارد.

دانشگاه آتاتورک رتبه‌ی 979 را در بین بهترین دانشگاه‌های جهان و رتبه‌ی 19 را بین دانشگاه های ترکیه و دارای رتبه 278 در بین بهترین دانشگاه‌های آسیا می باشد.

به علاوه این دانشگاه دارای 22 دانشکده، 18 کالج، 8 موسسه و 30 مرکز تحقیقاتی و 280 هزار دانشجو، 2610 هیئت علمی و بیش از 170.000 فارغ‌التحصیل دارد.

دانشگاه اگه ازمیر

دانشگاه دولتی اگه یا به زبان فارسی اژه، چهارمین دانشگاه دولتی تاسیس‌شده و سومین دانشگاه بزرگ ترکیه است. دانشگاه اگه در 20 می سال 1955 تاسیس شد. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌های تحقیقاتی ترکیه به‌حساب می‌آید و در بورنووا در حاشیه‌ ازمیر واقع شده است. در حال‌حاضر دانشگاه ازه شامل 17 دانشکده، 14 مدرسه‌ آکادمیک، 9 موسسه و 36 مرکز تحقیقاتی است.این دانشگاه دارای 4 ام ملی رنکینگ جهانی QS دانشگاه 1201 تا 1400می باشد. دانشگاه اژه یکی از بهترین دانشگاههای ترکیه می باشد که رقابت زیادی برای گرفتن پذیرش این دانشگاه وجود دارد.

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه دولتی حاجت تپه در سال 1967 در شهر آنکارا تاسیس شد.این دانشگاه از نظر پژوهش به عنوان بهترین دانشگاه ترکیه انتخاب شده است، همچنین یکی از معتبر ترین دانشگاه ها در سطح جهان است، حاجت تپه دارای 2 پردیس دانشگاهی، 9 دانشکده، 14 مدرسه، 1 مدرسه هنر و 12 موسسه علمی و 24 مرکز تحقیقاتی می باشد. زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی می باشد. البته رشته‌ها به زبان‌های ترکی، فرانسه و آلمانی نیز تدریس می‌شوند. تعداد دانشجویان این دانشگاه بیش از 48.000 نفر است که از بین این تعداد تقریبا 2000 نفر خارجی هستند. رنکینگ جهانی QS دانشگاه 801 تا 1000 می باشد. شرایط قبولی در این دانشگاه قبلا فقط آزمون SAT بود ولی در حال حاضر با آزمون YOS نیز پذیرش دارد.

دانشگاه دوکوز ایلول

دانشگاه دولتی دوکوز ایلول در شهر ازمیر ترکیه واقع شده است و در سال 1982 تاسیس شد، نام آن به معنای 9 سپتامبر است که به واقعه آزادسازی ازمیر از اشغال یونانیان در سال 1922 اشاره دارد ، این واقعه در تاریخ ترکیه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

دانشگاه دوکوز ایلول شامل 15 دانشکده، 5 مدرسه، 6 مدرسه فنی و حرفه ای، 5 مدرسه ی تحصیلات تکمیلی و 5 موسسه ی تحقیقاتی است. این دانشگاه جزو دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران است و در رده ب یا همان متوسط قرار می‌گیرد. زبان تحصیل در این دانشگاه ترکی و انگلیسی می باشد.

دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول ترکیه یک دانشگاه دولتی با رتبه QS زیر ۱۰۰۰ در جهان است که در شهر استانبول قرار دارد.محوطه اصلی دانشگاه در مجاورت میدان بیضت در فاتح در مرکز استان و در ضلع اروپایی این شهر قرار دارد.این دانشگاه مشهورترین موسسه آموزش عالی در ترکیه است، دانشگاه استانبول در حال حاضر شامل ۱۷ دانشکده، ۱۴ موسسه، ۵ مدرسه و ۲ بخش است.برای تحصیل در دانشگاه استانبول باید در آزمون YOS شرکت نمایید.زبان تحصیل در این دانشگاه ترکی و انگلیسی می باشد.

دانشگاه کوچ

دانشگاه کوچ ترکیه یک دانشگاه خصوصی غیر انتفاعی است که در سال 1993 تاسیس شد و در شهر استانبول واقع شده است.این دانشگاه تاکنون 12000 فارغ التحصیل از ترکیه و سایر کشور‌های دنیا دارد. زبان آموزشی در این دانشگاه انگلیسی است. البته تعداد محدودی از رشته‌ها نیز به زبان ترکی تدریس می‌شوند.  مثالا برخی درس های رشته های پرستاری و حقوق به زبان ترکی استانبولی تدریس می‌شود . رتبه‌بندی QS این دانشگاه در سال ۲۰۲۱، ۴۶۵ بوده است. دانشگاه کوچ دارای 22 برنامه در مقطع کارشناسی، 68 برنامه در مقطع کارشناسی ارشد و 28 برنامه در مقطع دکتری ارائه می دهد.دانشگاه کوچ فقط از طریق دو آزمون SAT و ACT دانشجو می پذیرد.

دانشگاه قاضی

دانشگاه دولتی قاضی در سال 1926 در شهر آنکارا ترکیه تاسیس شد. این دانشگاه دارای 11 دانشکده، 5 مدرسه تحصیلات عالی، 1 مدرسه زبان خارجی، 3 مدرسه فنی حرفه ای می باشد. این دانشگاه دارای 24 خوابگاه است، که تعداد 16 خوابگاه برای دختران و 8 خوابگاه برای پسران در نظر گرفته شده است. دانشگاه قاضی حدود 79000 دانشجو می باشد که 2000 نفر آن‌ها خارجی هستند. برای ورود به این دانشگاه باید در آزمون SAT شرکت نمایید و حداقل نمره را کسب کنید و دانشجویان متقاضی نباید در دیگر دانشگاه‌های ترکیه مشغول به تحصیل باشند.

رتبه QS دانشگاه 1001+ می باشد و زبان آموزش در دانشگاه قاضی انگلیسی است، برخی از رشته های این دانشگاه به زبان ترکی نیز تدریس می شود.

دانشگاه کاتب چلبی ازمیر

دانشگاه دولتی کاتب چلبی ازمیر در سال 2010 در شهر ازمیر ترکیه تاسیس شد. این دانشگاه در شمال بندر دریای اگه قرار دارد. آدرس دقیق این دانشگاه در شمال شهر و در منطقه چیغلی است. دانشکده دندانپزشکی کاتب چلبی حدوداً 1 ساعت با پیاده روی از دانشکده های دیگر فاصله دارد.این دانشگاه دارای 13 دانشکده، 3کالج، 1 مدرسه ، 2 مؤسسه، تعداد بیش از 800 نفر هیئت علمی و کارمند می باشد.تعداد دانشجویان 12437 نفر است و 369 دانشجوی بین الملل دارد.زبان تحصیل در این دانشگاه ترکی و انگلیسی می باشد.

دانشگاه باهچه شهیر

دانشگاه خصوصی باهچه شهیر در سال 1998 در استانبول ترکیه تاسیس شد. شعار این دانشگاه "دانشگاهی در قلب استانبول به وسعت یک جهان" می باشد.  می گویند در باهچه شهیر استانبول در ترکیه، تقریبا از تمامی کشورها حداقل یک نفر حضور دارد. این دانشگاه دارای 9 دانشکده، 4 مدرسه آموزشی است، تعداد کل دانشجویان این دانشگاه 18422 نفر و تعداد دانشجویان بین الملل 2579 نفر می باشد. زبان تحصیل در این دانشگاه ترکی و انگلیسی می باشد.

دانشگاه باشکنت

دانشگاه‌های خصوصی باشکنت در سال 1996 توسط پروفسور Mehmet Haberal تأسیس شد و واقع در شهر آنکارا ترکیه است.این دانشگاه در رشته های پزشکی معروف است و همچنین یکی از مراکز درمانی_تحقیقاتی ترکیه است. این دانشگاه دارای 12 دانشکده است. زبان تحصیل در این دانشگاه ترکی و انگلیسی می باشد.

دانشگاه یدی تپه

دانشگاه‌های خصوصی یدی تپه در سال 1996در شهر استانبول تأسیس شد. تعداد کل دانشجویان این دانشگاه 19415 نفر و تعداد دانشجویان بین الملل 390 نفر می باشد. این دانشگاه دارای 13 دانشکده است. این دانشگاه در برنامه اراسموس، 140 موافقت نامه مبادله ای کسب کرده است. همچنین 3 تن از پروفسور های این دانشگاه جز 100 دانشمند برتر ترکیه هستند، و بیش از 1000 عضو هیئت علمی دارد. این دانشگاه اکثر دانشجویان بین المللی خود را از طریق پذیرش بدون آزمون جذب می کند، زبان تحصیل در این دانشگاه انگلیسی، ترکی، فرانسه، ایتالیایی می باشد.

دانشگاه مارمارا

دانشگاه دولتی مارمارا در سال 1883در استانبول تاسیس شد. دانشجویان و پرسنل این دانشگاه می‌توانند از انواع امکانات ورزشی بهره‌مند شوند. این دانشگاه در حال حاضر 14دانشکده، 9 مدرسه ی فنی و حرفه ای و 11 موسسه دارد.در رنگینگ جهانی اعلام شده در سال ۲۰۲۲ دانشگاه مارمارا رنک ۱۲۰۱ را در بین بهترین دانشگاه‌های جهان کسب کرد. زبان تحصیل در این دانشگاه ترکی و انگلیسی می باشد.

دانشگاه اوندوکوز مایس

دانشگاه دولتی اوندوکوز مایس در سال 1975 در شهر سامسون ترکیه تأسیس شد.دانشگاه ۱۹ ماییس، دارای ۱۳ دانشکده و ۵ انستیتو است.دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی این دانشگاه به اندازه ای مجهز هستند که به عنوان یک بیمارستان می توان آنها را در نظر گرفت. دانشکده پزشکی در سال ۱۹۷۳ زیر نظر دانشگاه حاجت تپه فعالیت داشته است. زبان تحصیل اصلی: ترکی و  فرعی: انگلیسی، فرانسه، آلمانی می باشد.

 

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

پیام بگذارید