پرش لینک ها

بورسیه استانی

بورسیه استانی

از مهم‌ترین دلایلی که دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا، کشور ایتالیا را برای تحصیل انتخاب می‌کنند، امکان دریافت بورسیه‌ DSU یا بورسیه استانی ایتالیا است. بورسیه DSU ایتالیا، برخلاف بورسیه‌های دیگر که عملکرد تحصیلی دانشجو را در نظر می‌گیرند، براساس درآمد خانواده دانشجویان و وضعیت اقتصادی سرپرست خانواده به دانشجویان متقاضی تحصیل در ایتالیا تعلق می‌گیرد. جهت دریافت بورسیه استانی لازم است اثبات کنید که مجموع درآمد خانواده و ۲۰ درصد مستغلات آن‌ها، ارزشی کمتر از ۲۳,۰۰۰ هزار یورو (۲۵ هزار دلار) است. در این صورت مبلغی معادل ۵٢٠٠ یورو تا ۶٠٠٠ یورو (۵۶۹۰ الی ۶۵۶۵ دلار) در سال به دانشجو تعلق می‌گیرد که این مبلغ هزینه‌های تحصیل و زندگی در ایتالیا را به خوبی پوشش می‌دهد.

 

دانشجویانی که می خواهند در ایتالیا به ادامه تحصیل بپردازند، اما تمکن مالی برای پرداخت هزینه های زندگی و پرداخت شهریه دانشگاه خود را ندارند، می توانند از بورسیه استانی ایتالیا استفاده کنند. این بورسیه برای کمک به دانشجویانی که درآمد سالیانه خانواده آن ها کمتر از 23.000 یورو است، طراحی شده و تنها شرط دریافت آن داشتن وضعیت مالی ضعیف است. به همین دلیل بیشتر دانشجویانی که رزومه تحصیلی خوبی ندارند، این بورسیه را جهت تحصیل در ایتالیا انتخاب می کنند.

 

زمان ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا 2024 – 2025

دانشجویان تنها یک بار در سال می توانند برای بورسیه DSU یا بورس استانی ایتالیا ثبت نام کنند. زمان ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا ۲۰۲۴ – ۲۰۲۵ و ددلاین بورسیه استانی ایتالیا هم مانند سال های دیگر، قبل از شروع ترم جدید دانشگاه هاست. این یعنی دانشجویانی که شرایط ثبت نام DSU را داشته باشند، می توانند از اوایل ماه جولای تا اواخر ماه سپتامبر برای دریافت بورس استانی ایتالیا با ارائه مدارک لازم برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا 2024 – 2025 ثبت نام کنند. این بازه زمانی تا حدود زیادی به دانشگاه محل پذیرش دانشجو بستگی خواهد داشت.

 

اولین مرحله برای دریافت بورس استانی ایتالیا، دریافت نامه قبولی در یکی از دانشگاه های ایتالیا است. پس از آن که دانشجو در یکی از این دانشگاه ها قبول شد، می تواند بر اساس نحوه درخواست بورسیه استانی ایتالیا برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا یا بورسیه DSU ثبت نام کند. برای انجام این کار بهتر است که زمان دقیق شروع ترم جدید دانشگاه محل پذیرش دانشجو را بررسی کرد و پیش از شروع ترم مدارک را برای دانشگاه ارسال کرد. چرا که دانشگاه ها و رشته های مختلف، زمان بندی و برنامه ریزی متفاوتی نسبت به یک دیگر دارند و افراد برای پاسخ به سوال بورسیه استانی ایتالیا برای چه رشته هایی است باید مطلع شوند. به همین دلیل تمامی دانشجویان باید طبق زمان بندی دانشگاه خود اقدام کنند.

 

اما در حالت کلی، تمامی دانشگاه های پس از ماه سپتامبر فعالیت خود را آغاز می کنند. این زمان به تاریخ شمسی برابر با اوایل ماه مرداد تا اواخر شهریور می شود. اما برخی از دانشگاه ها تنها تا اواسط ماه سپتامبر پذیرش درخواست بورسیه های مختلف خواهند داشت. به همین دلیل بهتر است که زمان فعالیت دانشگاه ها در سایت آن ها بررسی شده و حتما پیش از شروع کلاس های ترم جدید درخواست دریافت بورس استانی ایتالیا ارسال شود.

 

معرفی بورسیه استانی ایتالیا ۲۰۲۴ – ۲۰۲۵

بورسیه استانی ایتالیا یکی از بهترین بورسیه های تحصیلی برای افرادی است که رزومه تحصیلی خوبی نداشته و قصد مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را دارند. این بورسیه که با نام بورسیه تحصیلی DSU هم شناخته می شود، برای دانشجویانی در نظر گرفته شده است که توان مالی کافی برای پرداخت هزینه های تحصیل خود در ایتالیا را ندارند. در واقع شرایط ثبت نام DSU یا بورس استانی ایتالیا، به وضعیت مالی خانواده دانشجو بستگی دارد. در ادامه این بخش به معرفی بورسیه استانی ایتالیا به صورت کلی پرداخته شده است.

 

بورس استانی ایتالیا توسط محل تحصیل دانشجو به او پرداخت شده و بخشی یا تمام هزینه های تحصیل و زندگی را تامین خواهد کرد. این موضوع که چه مقدار از هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو توسط بورسیه DSU پرداخت شود، بستگی به میزان درآمد خانواده دانشجو در زمان ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا ۲۰۲۴ – ۲۰۲۵ خواهد داشت. در صورتی که خانواده او نتوانند به هیچ عنوان هزینه های زندگی و تحصیل او را بپردازند، یا این که دانشجو اصلا خانواده ای نداشته باشد، بورس استانی ایتالیا تمامی هزینه های زندگی و تحصیل در ایتالیا را به دانشجو پرداخت می کند.

 

در بورس استانی ایتالیا، شهریه دانشگاه دانشجو، صرف نظر از میزان درآمد خانواده او حذف خواهد شد. یعنی دانشجویانی که شرایط ثبت نام DSU و دریافت این بورسیه را داشته باشند، نیازی به پرداخت شهریه دانشگاه نخواهند داشت. مبلغی هم به صورت نقدی به دانشجویی که مدارک لازم برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا 2024 – 2025 را ارائه داشته باشد، پرداخت می شود تا بتواند هنگام تحصیل، هزینه های زندگی خود را هم بپردازد. در صورتی که دانشجویان از خوابگاه های دانشجویی استفاده کنند، هزینه خوابگاه از مبلغ دریافتی آن ها کسر خواهد شد.

 

شرایط بورسیه استانی ایتالیا ۲۰۲۴ – ۲۰۲۵

در ابتدا نیز اشاره شد که برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا نیازی به داشتن سوابق و رزومه تحصیلی نیست. اما برای دریافت این بورسیه باید ابتدا در یکی از دانشگاه های کشور ایتالیا پذیرش شد. هر کدام از دانشگاه ها معیار های خود را برای پذیرش دانشجو های جدید دارند. اما بدیهی است که دانشجویانی که نمرات آن ها پایین تر از سطح قابل قبول باشد نمی توانند در دانشگاه پذیرش بگیرند. یکی دیگر از شرایط ثبت نام DSU در کنار نامه قبولی دانشگاه، ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره بالای 6 یا 6.5 است. حداقل نمره آزمون آیلتس هم به دانشگاه مورد نظر بستگی خواهد داشت.

 

اما شرایط اصلی برای دریافت بورس استانی ایتالیا وضعیت درآمد خانواده دانشجو است. برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا، دانشجویان باید مدارکی مانند فیش حقوقی، سند املاک متعلق به سرپرست خانواده، گواهی میزان درآمد سالیانه از بانک مرکزی و مدارک شناسایی سرپرست خانواده را به مراجع مربوطه ارائه بدهد. منظور از سرپرست خانواده به طور معمول پدر است. در صورتی که تمامی این مدارک نشان بدهند که درآمد سالیانه خانواده دانشجو در زمان ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا ۲۰۲۴ – ۲۰۲۵، کمتر از حدی است که از پس هزینه های تحصیل او برآیند، این بورسیه به او تعلق می گیرد. این مبلغ که عدد ایزه نام دارد، در سال 2023 مبلغ درآمد سالیانه کمتر از 23.000 یورو اعلام شده است.

 

مدارک لازم برای بورسیه استانی ایتالیا 2024 – 2025

هنگام شروع زمان ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا ۲۰۲۴ – ۲۰۲۵، در صورتی که داوطلب شرایط ثبت نام DSU را داشته باشد، باید مدارک لازم را آماده کرده و در وقت معین شده برای مراجع مربوطه در ایتالیا ارسال کند. ارسال مدارک به صورت کامل و دقیق شانس دریافت بورسیه تحصیلی را تا حدود زیادی برای داوطلبان بالا می برد. برای همین ضروری است که تمامی داوطلبان با مدارک لازم برای بورس استانی ایتالیا آشنا باشند. در ادامه لیست کامل مدارک لازم برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا 2024 – 2025 ارائه شده است.

 

*فیش حقوقی سرپرست خانواده

 

*اجاره نامه سرپرست خانواده

 

*مدارک شناسایی دانشجو به همراه سرپرست خانواده

 

*گواهی بانکی اموال سرپرست خانواده از بانک مرکزی

 

*گردش حساب بانکی تمامی اعضای خانواده

 

*اسناد مربوط به املاک کل اعضای خانواده

 

*نامه قبولی دانشگاه

 

*مدرک زبان آیلتس یا سایر مدارک زبان معتبر

 

*ویزای تحصیلی دانشجو

در صورتی که دانشجو خود سرپرست خانواده باشد یا سرپرست نداشته باشد، باید تمامی مدارک حقوقی مربوط به درآمد خود را به عنوان سرپرست خانواده ارسال کند. تمامی این مدارک باید ترجمه شوند و به همراه اصل خود برای دانشگاه محل تحصیل ارسال شوند. گردش حساب بانکی و اسناد املاک به نام اعضای خانواده برای جلوگیری از دور زدن دولت ایتالیا و دریافت بورس استانی ایتالیا توسط افرادی که به آن نیاز ندارند، لازم است. بهتر است که تمامی این مدارک توسط یک فرد مطلع بررسی شده و سپس ارسال شوند.

رشته های بورسیه استانی ایتالیا ۲۰۲۴ – ۲۰۲۵

در پاسخ به این مسئله که بورسیه استانی ایتالیا برای چه رشته هایی است باید گفت رشته های بورسیه استانی ایتالیا محدود به رشته های خاصی نمی شوند. این طرح برای برخی از دانشگاه های ایتالیایی در نظر گرفته شده است و هر رشته ای که در این دانشگاه ها تدریس شود شامل بورسیه DSU خواهند بود. افرادی که شرایط ثبت نام DSU را داشته باشند، می توانند دانشگاه های تحت پوشش بورسیه DSU را مشاهده کرده و به دنبال رشته تحصیلی خود باشند. در این صورت می توانند در زمان ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا ۲۰۲۴ – ۲۰۲۵ و پیش از رسیدن ددلاین بورسیه استانی ایتالیا اقدامات لازم را انجام دهند.

 

در صورتی که رشته تحصیلی دانشجو در این دانشگاه ها وجود داشته باشد و شرایط ثبت نام DSU را داشته باشند، می توانند این بورسیه را دریافت کنند. دانشجویان در تمامی رشته ها و مقاطعی که در دانشگاه های دولتی ایتالیا که تحت پوشش بورس استانی ایتالیا هستند می توانند بورسیه استانی ایتالیا را دریافت کنند. اما قبولی در برخی از رشته های تدریس شده در این دانشگاه ها کمی مشکل بوده و ممکن است تا دانشجویان به رزومه تحصیلی قوی برای قبولی در آن ها نیاز داشته باشند.

 

برای همین با وجود این که تمامی رشته های تدریس شده در دانشگاه های تحت پوشش بورسیه DSU ایتالیا شامل دریافت این بورسیه می شوند، اما دانشجویان بهتر است که قبل از ثبت نام برای این رشته ها، شانس خود را برای قبولی در آن ها به طور کامل بسنجند. پس از دریافت نامه قبولی در یکی از این دانشگاه ها، تمامی دانشجویانی که شرایط ثبت نام DSU را داشته باشند می توانند با ارسال مدارک لازم برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا 2024 – 2025، آن را دریافت کنند. شرایط پذیرش دانشجو در رشته های مختلف هر دانشگاه، در سایت این دانشگاه نوشته شده است.

 

سایت بورسیه استانی ایتالیا 2024 – 2025

همان طور که از اسم این بورسیه پیداست، بورسیه DSU ایتالیا یک بورسیه استانی بوده و سایت بورسیه استانی ایتالیا برای دانشگاه ها و مدیریت های مختلف، متفاوت است. به همین دلیل ضروری است که افراد بر اساس نحوه گرفتن بورسیه استانی ایتالیا حتما سایت مخصوص به دانشگاه محل قبولی خود را شناخته و برای دریافت بورسیه به همان سایت مراجعه کنند. در صورتی که دانشجویان مدارک لازم برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا 2024 – 2025 را به همراه نامه قبولی به سایت اشتباهی ارسال کنند، به درخواست آن ها پاسخ داده نمی شود. در ادامه این بخش سایت بورس استانی ایتالیا برای دانشگاه های مختلف ارائه شده است.

 

دانشگاه های تورین و پلی تکنیک تورین: edisu.piemonte.it

 

دانشگاه بولونیا: er-go.it

 

دانشگاه های رم: laziodisu.it

 

دانشگاه های استان توسکانی: dsu.toskana.it

 

دانشگاه پادوا: esu.pd.it

 

دانشگاه ونیز: esuvenezia.it

 

دانشگاه ورونا: esu.vr.it

 

بر اساس شرایط ثبت نام DSU دانشجویان باید با توجه به دانشگاه محل قبولی خود، به یکی از این سایت ها مراجعه کرده و درخواست خود را بر اساس نحوه درخواست بورسیه استانی ایتالیا ثبت کند. لازم به ذکر است که پیگیری های لازم برای دانشجویان پذیرش شده در هر دانشگاه، تنها در سایت بورس استانی ایتالیا مربوط به همان دانشگاه صورت می گیرد. در صورتی که دانشجویان درخواست خود را به دانشگاه اشتباهی ارسال کنند، هیچ جوابی نگرفته و زمان ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا ۲۰۲۴ – ۲۰۲۵ را از دست خواهند داد. در همین راستا اطلاع از سایت بورسیه DSU بسیار مهم است.

 

نحوه ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا ۲۰۲۴ – ۲۰۲۵

برای دریافت بورسیه DSU علاوه بر شرایط و مدارک لازم، باید با نحوه گرفتن بورسیه استانی ایتالیا هم آشنایی داشت. در ادامه این بخش نحوه ثبت نام بورس استانی ایتالیا به طور کلی ارائه شده است. پیش از ثبت درخواست و ارسال مدارک، باید ابتدا نامه قبولی در یکی از دانشگاه های ایتالیا را در دست داشت. برای همین اولین مرحله در مراحل ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا، دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه های این کشور است. هنگام ارسال درخواست برای دانشگاه، بخش پرداخت هزینه را باید بر عهده دانشجو انتخاب کرد.

 

پس از دریافت نامه قبولی که مهم ترین بخش ثبت نام بورسیه استانی است، فرد باید از سفارت ایتالیا وقت گرفته و برای دریافت ویزای تحصیلی خود اقدام کند. ویزای تحصیلی دومین مدرک مهم برای تحصیل در ایتالیا و دریافت بورس استانی ایتالیاست. پس از دریافت این ویزا، باید عدد ایزه درآمد خانواده به دست آمده و مدارک مربوطه که نشان می دهد این مبلغ از 23.000 یورو تجاوز نمی کند ارائه شود. در صورتی که عدد ایزه با شرایط دریافت بورسیه DSU مطابقت داشت، نوبت به ارسال مدارک می رسد.

 

همان طور که پیش تر اشاره شد، هر دانشگاه و استانی، سایت مخصوص به خود را برای رسیدگی به امور دریافت بورس استانی ایتالیا دارد. دانشجو باید سایت مربوط به دانشگاه محل پذیرش خود را انتخاب کرده و مدارک نهایی را به همراه فرم درخواست بورسیه استانی ایتالیا ارسال کند. تمامی این مراحل باید قبل از شروع ترم جدید دانشگاه صورت گرفته تا فرد زمان کافی برای ثبت نام نهایی، ددلاین بورسیه استانی ایتالیا و گرفتن خوابگاه داشته باشد. در صورتی که تمامی این مراحل درست طی شده باشد، سایت مربوطه به دانشجویان بورس استانی ایتالیا را پرداخت خواهد کرد.

 

لیست دانشگاه های بورسیه استانی ایتالیا 2024 – 2025

همان طور که پیش تر اشاره شد، تنها برخی از دانشگاه های ایتالیا تحت پوشش بورسیه استانی ایتالیا یا بورسیه DSU قرار دارند. برای همین دانشجویانی که توانایی پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی خود را در ایتالیا ندارند، باید حتما از یکی از این دانشگاه ها پذیرش گرفته تا مشمول دریافت بورسیه در زمان ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا ۲۰۲۴ – ۲۰۲۵ بشوند. در ادامه این بخش لیست دانشگاه هایی که شرایط ثبت نام DSU برای آن ها لحاظ شده، قرار گرفته است. رشته های زیادی در این دانشگاه ها تدریس شده که دانشجویان می توانند رشته تحصیلی مورد نظر خود را که در بین آن ها پیدا کنند.

*دانشگاه های تورین و پلی تکنیک تورین

 

*دانشگاه بولونیا

 

*دانشگاه میلان

 

*دانشگاه فلورانس

 

*دانشگاه پیزا

 

*دانشگاه سیه‌نا

 

*دانشگاه پادوا

 

*دانشگاه ونیز

 

*دانشگاه ورونا

 

افراد با مراجعه به سایت هر کدام از دانشگاه های تحت پوشش بورسیه استانی ایتالیا، می توانند از رشته های تدریس شده در این دانشگاه به همراه شرایط ثبت نام آن ها و مدارک لازم برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا 2024 – 2025 در این رشته ها مطلع بشوند. هر کدام از این دانشگاه ها شرایط و رشته های تحصیلی مخصوص به خود را داشته و دریافت نامه قبولی از برخی از آن ها ممکن است شرایط سنی و رزومه تحصیلی خاصی نیاز داشته باشد. به همین دلیل دانشجویان قبل از ارسال درخواست خود باید تمامی این شرایط را به دقت مطالعه کنند.

 

تمکن مالی بورسیه استانی ایتالیا ۲۰۲۴ – ۲۰۲۵

نداشتن تمکن مالی مهم ترین شرایط ثبت نام DSU یا همان بورسیه استانی ایتالیاست. اما بیشتر افراد شاید ندانند که این میزان تمکن مالی چگونه حساب می شود. برای اطلاع از تمکن مالی بورس استانی ایتالیا باید عدد ایزه را به دست آورد. به دست آوردن عدد ایزه درآمد خانواده به افراد کمک می کند تا از نداشتن شرایط مالی در زمان ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا ۲۰۲۴ – ۲۰۲۵ مطمئن شوند. فرمول به دست آوردن این عدد برای محاسبه تمکن مالی، در ادامه این بخش توضیح داده شده است.

 

برای به دست آوردن این عدد یا عدد ایزه، باید حقوق سالیانه سرپرست خانواده با ارزش املاکی که به نام اوست جمع شده و ضرب در 0.2 می شود تا 20 درصد آن محاسبه شود. درآمد سالیانه به یورو بازگردانی شده و ارزش املاک 500 یورو به ازای هر متر مربع حساب می شود. پس از به دست آوردن این عدد، اگر میزان درآمد سالیانه افراد بیشتر از 23.000 یورو نشود، آن ها شرایط دریافت بورس استانی ایتالیا را خواهند داشت.

 

محاسبه تمکن مالی بورس استانی ایتالیا، برای سرپرست خانواده صورت می گیرد. در صورتی که فرد اعضای خانواده دیگری مانند خواهر، برادر و… داشته باشد، باید گردش حساب آن ها به همراه املاکی که به نامشان است هم ارائه شود. این کار برای آن است که بورسیه استانی ایتالیا تنها به افرادی که واقعا تمکن مالی زندگی و تحصیل در ایتالیا را ندارند داده شود. علاوه بر مدارک لازم برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا 2024 – 2025، نداشتن تمکن مالی تنها برای سال اول تنها شرط دریافت این بورسیه است. پس از آن دانشجویان باید شایستگی خود را با کسب نمرات خوب و داشتن عملکرد بهتری در دانشگاه ثابت کنند.

 

شرایط سنی بورسیه استانی ایتالیا 2024 – 2025

شرایط سنی بورسیه استانی ایتالیا از جمله مهم ترین شرایط لازم برای دریافت این بورسیه است. این بورسیه برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا و دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا ارائه می شود. اما سهمیه دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه کمتر است و به همین دلیل رقابت بالایی برای دریافت این بورسیه در میان این افراد وجود دارد. لازم به ذکر است شرایط ثبت نام DSU برای این افراد سخت گیرانه تر خواهد بود.

 

بورس استانی ایتالیا بیشتر برای مقاطع تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می شود. شرایط سنی برای دریافت بورسیه برای این مقاطع متفاوت است. افرادی که قصد دارند برای دوره کارشناسی ارشد درخواست دهند باید زیر 28 سال و افرادی که می خواهند برای دوره دکتری درخواست دهند باید زیر 30 سال سن داشته باشند. در غیر این صورت در زمان ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا ۲۰۲۴ – ۲۰۲۵ دچار گپ تحصیلی شده و باید برای توجیه آن دلیل خوبی داشته باشند.

 

از جمله مدارک لازم برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا 2024 – 2025 داشتن رزومه قوی، مدارک هویتی و غیره می باشد. اما افرادی که شرایط سنی مناسب را ندارند باید برای توجیه گپ تحصیلی خود مدارک دیگری نیز ارائه دهند. از جمله این مدارک می توان به مدرک زبانی که در بازه زمانی گپ تحصیلی اخذ شده است اشاره کرد. همچنین افراد می توانند مدارکی مبنی بر کار و فعالیت در حوزه تحصیلی مورد نظر ارائه دهند.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه ی مهاجرت به عمان و دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

پیام بگذارید